Abdurrahman Işık some development practices

SQL'de While Döngüsü

Daha önceki yazılarımızda sırasıyla SQL de değişken, if-else koşul ifadeleri ve case when/then kullanımından söz etmiştik. Bugün ki makalemizde while iterasyonu neler yapar, nasıl işler bunlardan bahsedeceğiz.

While bir SQL deyimi ve ya deyim bloğunun tekrarlanarak döngüde dönmesini sağlayan bir koşul belirler. Break ve Continiue sözcükleriyle döngü kontrol edilebilir.

Genel Syntax

while(koşul)
begin
   -- Çalıştırılacak ifade
end
while(0=0)
begin
    print 'uykusuzadam.com'
end

Yukarıdaki döngü sonsuz bir döngü olduğundan sorgumuzu çalıştırdığımızda durmadan dönerek devam edecek. Sonucu görebilmek adına sorgunuzu Studio Management üzerinden sonlandırmanız gerekmekte.

declare @NeKadarDonecek int, @Sayac int -- 2 adet değişken tanımladım.
set @NeKadarDonecek = 20
set @Sayac = 0
while (sayac <= @NeKadarDonecek) -- Sayac değişkenimiz 20'den küçük olduğu sürece döngümüz çalışacak.
begin
    print 'Sayac'
    set @Sayac = @Sayac + 1 -- Sayac her seferinde artarak ekrana yazdırdık.
end

İlk önce declare ile int değerinde değişkenlerimizi( @NeKadarDonecek, @Sayac)tanımladık. Sonra set ile değişkenlere değerler atadık. While (sayac <= @NeKadarDonecek) ile koşulumuzu belirledik, döngümüz true olduğu sürece devam etti. set @Sayac = @Sayac + 1 ifadesi ile yukarıda belirtmiş olduğumuz değer üzerine her seferinde 1 arttırdık. Sonuç →

while_dongusu

Az çok while döngüsünün mantığından bahsettik, elimde çok daha kapsamlı bir örnek daha var ama başlangıç seviyesi için fazla kafa karıştıracağından buraya eklemekten vazgeçtim. Bu kadarı kavramak için yeterli bence, sorularınız olursa iletişim formu bir tık uzağınızda… ↑

Kod yazmak biraz da zevk işidir. Kolay gelsin.

Kaynak : http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/ms178642.aspx