Abdurrahman Işık some development practices

Biz ne biliyoruz ki ? [Belgesel]

Bazen en iyi bildiğimiz şey bile bizi yanıltabilir ya da yanlış yönlendirebilir. Günlük yaşantımızda çok şey öğreniyoruz beyin hergün yeni bilgi(ler) ile kendini tazeliyor. Ama hala yeterli bilgiye sahip olmadığımız aşikar… Bilgi kaynağı sonsuz olan bir şey ama önemli olan öğrenilen bilginin doğruluğu doğru olmasıdır.

Bilim dünyasının üzerine en çok kafa yorduğu teori Quantum Teorisidir. Çok tartışılmış, çok irdelenmiş bir konudur.Kuantim ile ilgili olarak ” Ve bilim tarihinin kaderini değiştiren dahi adam -Albert Einstein- sahneye çıktı. O zamana kadar ışığın dalga mı yoksa parçacık mı olduğunu tartışan bilim adamlarına “neden her ikisi de olmasın” diyen Einstein yepyeni bir alanı, kuantum mekaniğini, dünya bilimine kazandırmış oldu.”

Bu tarz fizik konuları benim hep ilgimi çekmiştir, bugün de bi belgesel izledim konuyla ilgili fazlasıyla ilgimi çekti, bazı notlar aldım sizinle paylaşıyorum.

biz-ne-biliyoruz-ki-uykusuzadam

1- Beyin her saniye 400 milyar bilgiyi işliyor ama biz bunun sadece 2000 tanesinin farkında oluyoruz. Bu da gerçeğin her zaman beynimizin içinde olup bittiği anlamına geliyor. Kısaca herşeyin bağlantılı olması gerçekliğin temel öğesidir diyebiliriz.

2- Pratik anlamda eğer evrenin düz olduğunu varsayarsak ve pek çok astronomi verisi de onun kesinlikle düz olduğunu gösteriyorsa, eğer tek bir hidrojen atomunun hacmini ya da vakumunu alırsam bu aşağı yukarı 10-eksi 23 kübik santimetreye denk geliyor. Eğer bu vakumun miktarını alıp ondaki gizli enerjiyi alırsam arada tüm yıldızlardaki ve gezegenlerdekinden trilyon kat fazla enerji kalır. Ve eğer bilinç bunun küçük bir parçasını bile kontrol etmemizi sağlıyorsa büyük patlamayı yaratmak hiç zor değil…

3- Bir basket topunun dalga hareketinin psi (pounds per square inch – ingiliz ölçü birimi ) sayısının tüm basket sahasını eşit olarak yayıldığını tahmin edebileceğimiz durumlar yaratmak kolaydır.

4- Bilinç, ruhun yoğun maddeye giren yan ürünüdür.

Bahsettiğim bu eşsiz belgeselin adı “Down the Robbit Hole”, dünyanın önde gelen bilim adamları ile kuantum teorisi konu olarak işlenmiş, sizinde kendi benliğiniz üzerine düşündüğünüz olursa bu belgesel çare olacaktır. Belgeselde “Bilinç nedir ?” sorularına da yanıt aranıyor. Mesela yazdığım 4. madde biraz da olsa bunu tanımlar…

Belgeselin videosunu ekledim, dil ingilizce ama youtube’un altyazı seçeneklerinden Türkçe’yi seçip izleyebilirsiniz. Belgeseli mutlaka izleyin belki doğru bildiğiniz bazı gerçekler yanlış ya da saptırılmış olabilir..

Yazı ile ilgili kaynaklar :

  • https://eksisozluk.com/what-the-bleep-do-we-know–1096576
  • http://www.imdb.com/title/tt0399877/
  • http://www.whatthebleep.com/whatthebleep/
  • http://en.wikipedia.org/wiki/What_the_Bleep_Do_We_Know!%3F